kontakt-hjo-folkhogskola-exterior-wide

Personal

Skolledning

rickard-sandbergRickard Sandberg
Tel: 0503-323 01
Mobil: 072-504 61 06
rickard.sandberg@hjofolkhogskola.se
Rektor

 

 

Henrik-falckHenrik Falck
Tel: 0503-323 04
Mobil: 070-855 77 32
henrik.falck@hjofolkhogskola.se
Studierektor

 

 

Viktoria Johansson
Tel: 0503-323 03
viktoria.johansson@hjofolkhogskola.se
Skolekonom

 

 

Administration

Inger Blomberg
Tel: 0503-323 02
inger.blomberg@hjofolkhogskola.se
Administratör, webbredaktör

 

 

Anneli Rundberg
Tel: 0503-323 00
Mobil: 070-280 09 46
anneli.rundberg@hjofolkhogskola.se
Internatföreståndare, reception

 

 

Annika-JakobsenAnnika Jakobsen
Tel: 0503-323 00
annika.jakobsen@hjofolkhogskola.se
Reception, bibliotekarie

 

 

IT-ansvarig

Andreas Englund
Tel: 0503-323 07
Mobil: 070-827 72 15
andreas.englund@hjofolkhogskola.se
IT-ansvarig, webmaster

 

 

 

Kök

Annette Eriksson
Tel: 0503-323 22
annette.eriksson@hjofolkhogskola.se
Kökschef

 

 

Bettan Lidefelt
Tel: 0503-323 22
bettan.lidefelt@hjofolkhogskola.se
Kock

 

 

Marie-Gran

Marie Gran
Tel: 0503-323 22
marie.gran@hjofolkhogskola.se
Kock

 

 

Veronica Källgren
Tel: 0503-323 22
veronica.kallgren@hjofolkhogskola.se
Kock

 

 

 

 

Elevassistenter

Ginny-Nordlund

Ginny Nordlund
Tel: 070-373 23 10
ginny.nordlund@hjofolkhogskola.se
Elevassistent

 

 

Simon Rimshult
Tel: 0503-323 00
simon.rimshult@hjofolkhogskola.se
Elevassistent

 

 

Internatföreståndare

Anneli Rundberg
Tel: 0503-323 00
Mobil: 070-280 09 46
anneli.rundberg@hjofolkhogskola.se
Internat, reception

 

 

 

Lokalvårdare

Maliwan Berger
Tel: 0503-323 00
maliwan.berger@hjofolkhogskola.se
Lokalvårdare/kök

 

 

 

Skolpräster

OJ2Olivér Joób
Tel: 0503-323 06
oliver.joob@hjofolkhogskola.se
Skolpräst

 

 

Karin Långström
Tel: 0503-323 05
Mobil: 070-858 28 32
karin.langstrom@hjofolkhogskola.se
Skolpräst

 

 

Vaktmästare

Per Ringblom
Tel: 0503-323 11
Mobil: 070-942 04 86
per.ringblom@hjofolkhogskola.se
Vaktmästare

 

 

per-johansson

Per Johansson
Tel: 0503-323 11
Mobil: 070-942 04 86
per.johansson@hjofolkhogskola.se
Vaktmästare

 

 

Kurator

ina_herzfeldIna Klein
Tel: 070-876 39 08
ina.klein@hjofolkhogskola.se
Kurator, lärare

 

 

Lärare

Allmän kurs

Henrik-falckHenrik Falck
Tel: 0503-323 04
Mobil: 070-855 77 32
henrik.falck@hjofolkhogskola.se
Studierektor

 

 

Viktoria-EkvallViktoria Almström
Tel: 0503-323 31
viktoria.almstrom@hjofolkhogskola.se

 

 

 

veronika-frändbergVeronika Frändberg
Tel: 0503-323 31
Mobil: 070-603 78 99
veronika.frandberg@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Sara Jiton Hokkinen
Tel: 0503-323 31
sara.jiton.hokkinen@hjofolkhogskola.se

 

 

 

ina_herzfeldIna Klein
Tel: 070-876 39 08
ina.klein@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Christina Lindberg
Tel: 0503-323 30
christina.lindberg@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Karin Långström
Tel: 0503-323 05
Mobil: 070-858 28 32

karin.langstrom@hjofolkhogskola.se

 

 

Camilla Wallqvister
Tel: 0503-323 30
camilla.wallqvister@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Darco-MaricDarko Maric
Tel: 0503-323 19
darko.maric@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Niklas-AhlinNiklas Ahlin
Tel: 0503-323 16
niklas.ahlin@hjofolkhogskola.se

 

 

 

tommy_johansson_wordpressTommy Johansson
Mobil: 072-720 00 04
tommy.johansson@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Klas-NimarKlas Nimar
Tel: 0503-323 00
klas.nimar@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Simon Rimshult
Tel: 0503-323 00
simon.rimshult@hjofolkhogskola.se

 

 

 

Hjo konstskola

Lisa-EdmnanLisa Edman
Tel: 0503-323 24
lisa.edman@hjofolkhogskola.se
Linjeledare,  kursansvarig för Concept art & Illustration, lärare i måleri, kroki, teckning, konsthistoria m.m.

 

 

bill-habermanWilliam Haberman
Tel: 0503-323 24
bill.haberman@hjofolkhogskola.se
Kursansvarig för Konstnärligt projektår, lärare i grafik och skulptur

 

 

anna_garbergAnna Gärberg
Tel: 0503-323 24
anna.garberg@hjofolkhogskola.se
Kursansvarig för Grundutbildning i konst, lärare i teckning, måleri, skulptur m.m.

 

 

Linda Thomas
Tel: 0503-323 24
linda.thomas@hjofolkhogskola.se
Klassföreståndare Grundutbildning i konst, lärare i teckning, kroki, måleri m.m.

 

 

 

Musiklinje

Christine-LagerrothChristine Lagerroth
Tel: 0503-323 25
christine.lagerroth@hjofolkhogskola.se
Linjeledare, piano och musiklära

 

 

Maria-andré-Frid_2Maria André Frid
Tel: 0503-323 27
maria.andre.frid@hjofolkhogskola.se
Piano, pianometodik

 

 

Johanna Ek
Tel: 0503-323 27
johanna.ek@hjofolkhogskola.se
Sång, vokalensemble, kördirigering

 

 

 

Lasse-Hagström

Lasse Hagström
Tel: 0503-323 27
lars.hagstrom@hjofolkhogskola.se
Orgel

 

 

Jonas-HällströmJonas Hällström
Tel: 0503-323 27
jonas.hallstrom@hjofolkhogskola.se
Brukspiano, afroensemble

 

 

mathias-lundkvist

Mathias Lundqvist
Tel: 0503-323 27
mathias.lundqvist@svenskakyrkan.se
Gehörslära, musikhistoria

 

 

Karl-Sjögren

Karl Sjögren
Tel: 0503-323 32
karl.sjogren@hjofolkhogskola.se
Livet och tron

 

 

emil_snabb_webb_lowEmil Snabb
Tel: 0503-323 27
emil.snabb@hjofolkhogskola.se
Dataspelsmusik

 

 

Håkan-SvenssonHåkan Svensson
Tel: 0503-323 27
Mobil: 070-201 25 82
hakan.svensson@hjofolkhogskola.se
Satslära, låtskriveri, afroensemble

 

 

Gunilla-Widén

Gunilla Widén
Tel: 0503-323 27
gunilla.widen@hjofolkhogskola.se
Sång, kommunikation, avspänning

 

 

 

Kyrkomusik

Helena Ambertson
Tel: 0503-323 26
helena.ambertson@hjofolkhogskola.se
Linjeledare, liturgisk orel

 

 

Maria-andré-Frid_2Maria André Frid
Tel: 0503-323 27
maria.andre.frid@hjofolkhogskola.se
Piano, pianometodik

 

 

Lasse-HagströmLasse Hagström
Tel: 0503-323 27
lars.hagstrom@hjofolkhogskola.se
Solistisk orgel, orgelmetodik, orgelvård

 

 

Jonas-HällströmJonas Hällström
Tel: 0503-323 27
jonas.hallstrom@hjofolkhogskola.se
Brukspiano, afroensemble

 

 

OJ2Olivér Joób 
Tel: 0503-323 06
oliver.joob@hjofolkhogskola.se
Pastoralteologi

 

 

mathias-lundkvistMathias Lundqvist
Tel: 0503-323 27
mathias.lundqvist@svenskakyrkan.se
Gehörslära, musikhistoria

 

 

Karin Långström
Tel: 0503-323 05
Mobil: 070-858 28 32
karin.langstrom@hjofolkhogskola.se
Pastoralteologi

 

 

Karl-Sjögren

Karl Sjögren
Tel: 0503-323 32
karl.sjogren@hjofolkhogskola.se
Pastoralteologi

 

 

Christine-LagerrothChristine Stensgård Lagerroth
Tel: 0503-323 25
christine.lagerroth@hjofolkhogskola.se
Piano, musiklära

 

 

Håkan-SvenssonHåkan Svensson
Tel: 0503-323 27
Mobil: 070-201 25 82
hakan.svensson@hjofolkhogskola.se
Satslära, låtskriveri, afroensemble

 

 

 

Kom nära

OJ2Olivér Joób 
Tel: 0503-323 06
oliver.joob@hjofolkhogskola.se

 

 

Karin Långström
Tel: 0503-323 05
Mobil: 070-858 28 32
karin.langstrom@hjofolkhogskola.se

 

 

Karl-Sjögren

Karl Sjögren
Tel: 0503-323 32
karl.sjogren@hjofolkhogskola.se